Performans Pazarlama Blogu

 • Anahtar Kelime Eşleme Türleri

  Google Ads reklamlarında en önemli araçlarımızdan birisi şüphesiz ki anahtar kelimeler ancak şöyle bir düşündüğümüzde tek bir ürün için bile binlerce farklı arama olabiliyor. Yanlış yazılan kelimeler, farklı sıralarda yazılan kelimeler, yakın varyasyonlar, eş anlamlılar vs derken tüm anahtar kelimeleri adwords paneli içerisine ekleyebilmek mümkün olmuyor. Bu noktada Google mühendisleri de bizle aynı şeyi düşünmüş olacaklar ki eşleme türleri diye bir özelliği Google Ads içerisine eklemişler. Tabi o zamanlar AdWords 🙂 

  Nedir peki bu eşleme türleri, anahtar kelimelerin önüne ve sonuna gelen karakterlerdir diyebiliriz. Bu karakterler ile Google anahtar kelimenizin eşleme sınırlarını belirliyor. Daha açık anlatmak gerekirse siz kırmızı ayakkabı kelimesine reklam verdiğimizde anahtar kelimemizi kırmızı ayakkabı modelleri, 42 numara kırmızı kadın ayakkabı gibi kelimelerle eşleşip eşleşmemesi noktasında sınırını belirlemiş oluyoruz. Peki bu sınırları nasıl belirliyoruz? İlk başta bahsettiğim gibi karakterlerle. Eşleme türü belirlerken 3 farklı karakter kullanılıyor. Ancak 4 farklı eşleme türü var. Birazdan açıklayacağım 🙂 

  Google Ads Eşleme Türleri

  • Geniş Eşleme
  • Geniş Eşleme Düzenleyici +anahtar +kelime
  • Sıralı Eşleme                         “anahtar kelime”
  • Tam Eşleme                           [anahtar kelime] 

  Geniş Eşleme

  Geniş eşlemenin herhangi bir noktalama işareti bulunmayan Google’ın varsayılan olarak belirlediği eşleme türüdür. Geniş eşleme kullanıldığında belirlediğiniz anahtar kelimenin; farklı kombinasyonlarında, eş anlamlı kelimelerinde, yanlış yazımlarında ve farklı varyasyonlarında reklamlarınız gözükebilir. Bu noktada yeni anahtar kelimeler bulmak için daha az zaman harcatmasıyla olumlu bir tarafı olsa da maliyet konusunda pahalıya patlayabilir. Bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

  Geniş Eşleme Örnekleri

  Geniş Eşleme Düzenleyici

  Geniş eşlemede ne demiştik anahtar kelimeler çok fazla varyasyon ile gösterilir. Geniş eşleme düzenleyicide ise bir anahtar kelimenin tam eşlemesini veya yakın varyasyonunda reklamlarınız gösterilir. Yazım hataları, tekil ve çoğul kullanımlar, türetilmiş kelimeler yakın varyasyon olarak değerlendirilirken, eş anlamlılar ve alakalı aramalar yakın varyasyon olarak değerlendirilmez. 

  Sıralı Eşleme

  Sıralı eşleme anahtar kelimenin başına ve sonuna tırnak (“) işareti  eklenerek oluşturulur. Sıralı eşleme anahtar kelimenizin başına ve sonuna bir veya birden fazla anahtar gelmesini sağlar. Araya anahtar kelime girmesi durumunda reklamlarınız gösterilmez. Sıralı eşlemede de geniş eşleme düzenleyicide olduğu gibi yakın varyasyonlarda reklamlar gözükmektedir. 

  Sıralı Eşleme Örnekleri

  Tam Eşleme

  Tam eşleme anahtar kelimenin başına ve sonuna köşeli parantez [ ] getirilerek oluşturulur. Tam eşlemede belirlediğiniz anahtar kelime eşlenen anahtar kelime ile eşleşmelidir. Anahtar kelime eşleme seçenekleri arasında en fazla kontrole sahip olduğunuz eşleme türüdür ve tıklama oranlarını arttırır. Ancak üzerinde çok fazla zaman harcandığı ve anahtar kelime çeşitliliğini azalttığı için çok fazla tercih edilmez. 

  Tam Eşleme Örnekleri

  Eşleme türlerinin doğru kullanımı açısından şu eşleme türünü kullanırsanız başarıya ulaşırsınız gibi bir kaide bulunmuyor. Bu noktada test ederek hesabınız için doğru eşleme türünün ne olduğuna karar vermeniz daha mantıklı olacaktır. Eşleme türleri veya herhangi bir konu ile ilgili aklınıza takılanlar için hello@tugrulpiltan.com adresinden benimle iletişim kurabilirsiniz. 

Leave a reply