Performans Pazarlama Blogu

  • Chrome UX Raporları Google Data Studio ile Entegre Oldu

    Google’ın web sitelerini analiz etmek amacıyla onlarca aracı bulunuyor. Chrome UX Report – CrUX (Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu) da bunlardan birisi. CrUX rakipleriniz de dahil olmak üzere yaklaşık 4 milyon web sitesine ait verileri içeriyor. Ve bu verileri artık Google Data Studio üzerinden tek bir tık ile görüntüleyebiliyorsunuz. Bu raporların rakiplerinize yönelik çok değerli veriler verme potansiyeli olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Gelin Chrome UX Report ile Data Studio bağlantısını nasıl kuracağımızı ve ilk raporumuzu nasıl alabileceğimizi görelim.

    g.co/chromeuxdash  linki üzerinden ulaşabileceğiniz sayfada yetkilendir butonuna tıklayarak Chrome UX Report aracını hesabınız üzerinde yetkilendirmeniz gerekiyor. Klasik data studio raporunun aksine burada siteyi yazmanız yeterli oluyor. Siteyi yazdıktan sonra sağ üst taraftaki bağlan butonuna tıklıyoruz. 

    Eğer site Google’ın veri tabanı içerisinde yer alıyorsa sizi hangi alanları kullanabileceğinizi bilgilendiren bir alana yönlendiriyor. Burada keşfet butonuna tıklarsanız size boş bir rapor şablonu açıyor. Rapor oluştur butonuna tıklarsanız da Chrome UX Report’un hazırlamış olduğu rapora yönlendiriliyorsunuz. Raporu oluşturduktan sonra raporu klasik data studio raporu gibi güncelleyebilirsiniz. 

    Henüz verdiği veriler başlangıç seviyesinde olsa da ilerleyen zamanlarda çok değerli veriler ile rakiplerimizi incelemek için kullandığımız yegane araçlardan birisi olacaktır. Görselli kurulumda zorlanabilecekler için aşağıda Google ekibinin hazırlamış olduğu videolu içeriği de sizlere sunuyorum. Keyifli raporlar 🙂

Leave a reply