Performans Pazarlama Blogu

 • Duyarlı(Responsive) Arama Ağı Reklamları Geliyor!

  Google Ads’de değişiklikler ışık hızıyla gelmeye devam ediyor. Temmuz başında Google Ads olan ve tamamiyle yenilenmiş paneline merhaba diyen Google’ın reklamcılık platformunda değişiklikler dur durak bilmiyor. Benim takip edebildiğim son 2 ayda 3 büyük değişiklik daha gerçekleşti; 

  • Google Partner özellikleri Google Ads panelinin içerisine taşındı
  • Metin reklamlarındaki açıklama bölümü 80 karakterden 90 karaktere çıktı
  • Metin reklamlardaki başlıkların sayısı 3, açıklamaların sayısı ise 2 tane oldu. 

  Tüm bu değişikliklerin(en azından benim takip edebildiklerim) 2 ay gibi kısa bir sürede gerçekleşmesi ise Google Ads’in inanılmaz bir değişim süreci içerisinde olduğunun kanıtı. 

  Duyarlı Arama Ağı Reklamları

  Gelelim dün resmi Google blogunda duyurulan duyarlı arama ağı reklamlarına. Duyarlı arama ağı reklamları yapı olarak duyarlı görsel reklamlara inanılmaz benziyor. Aynı orada olduğu gibi onlarca başlık ve açıklama yazarak kombinleme işini Google amcamızın ellerine bırakıyoruz.  Aşağıda da resmi blogda paylaşılan ekran görüntüsünü görebilirsiniz. 

  Ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere onlarca başlık ve açıklama girilmiş aynı zamanda ad strength bölümü de reklamınızı canlı olarak ölçümlüyor ve size zayıf ile mükemmel arasında geri bildirimlerde bulunuyor. 

  Google Neyi Amaçlıyor?

  Bu işle profesyonel olarak ilgilenenler Google’ın sürekli her reklam grubunda 3 farklı reklam kullanılmasını şiddetle önerdiğini bilirler. Buradaki amaç ise kullanıcıya en uygun olabilecek reklam metnini kullanıcıya sunmak. Google bu noktada şöyle bir veri paylaşıyor bizlerle mobil kullanıcıların %91’i kendileriyle alakalı bir reklam gördüklerinde satın alma işlemi gerçekleştiriyor veya planlıyorlar. Bu noktada da Google’ın makine öğrenimi devreye giriyor. Google kullanıcıları bizden daha iyi tanıyor ve neyi sevip neyi sevmeyeceklerini çok daha iyi biliyor. Bu noktada da kullanıcıya sevebileceği opsiyonları çıkarmak adına bizlerden daha fazla seçenek talep ediyor. Bu arada hangi kombinasyonun daha fazla verim getirdiğini görebilecek ve optimizasyon sağlayabileceğiz. Bu noktada zorluk yaşarsanız diye de başlangıç olarak Google en az 5 başlık ile başlamamızı öneriyor. 

  Reklamcıları Ne Bekliyor?

  Bilmiyorum herkes benimle aynı fikirleri paylaşıyor mu ancak Google’ın ipleri biraz eline almaya başladığını hissediyorum. Mümkün olan çoğu şeyi kendi yapay zekası ile halletmesi bizlerin işini her ne kadar kolaylaştırsa da(şimdilik) ileride kendimize yeni sektörler aramak zorunda kalabiliriz :))

  Diğer yandan ise metin sayısının bu kadar artması kalemi(bizim durumumuzda klavyesi) kuvvetli olmayan arkadaşları copywriterlar ile “best kanka” olmaya itebilir. Hatta bakarsınız bir süre sonra copywriterlar bizim işimizin ayrılmaz bir parçası olurlar. Bakalım yeni Google güncellemeleri neler gösterecek.

  Blog yazısının orijinali için tıklayınız. Hata gördüğünüzde veya orası öyle değil bak sen yanlış anlamışsın dediğiniz noktada yorum yazabilir, iletişim sayfasından veya Linkedin hesabımdan bana ulaşabilirsiniz. Çok mutlu olurum 🙂

Leave a reply