Performans Pazarlama Blogu

 • Google Ads(AdWords) Nedir?

  Eveet geldik her blogun standartı haline gelmiş olan ana konu + nedir başlıklı yazılarına. Hadi başlayalım 🙂 

  Google AdWords(Google Ads) Nedir?

  Google AdWords Google’ın oluşturmuş olduğu bir reklam platformudur. Bu reklam platformunda Google aramalarında, Google ile bağlantılı olan web sitelerinin alanlarında, Youtube videolarında, Google altyapısını kullanan arama motorlarında, App Store ve Google Play Store gibi platformlarda reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Google AdWords 2018 yılının Temmuz ayında Google Ads olarak güncellenmiş ve yeni bir arayüze geçmiştir.

  Google Ads(AdWords)’de Maliyet Hesaplama

  Google Ads açık arttırma ve tıklama başına maliyet üzerinde kurulu bir reklam platformudur. Dolayısıyla reklamlarınız gösterildiği için değil, tıklandığı için ücret ödersiniz. Örneğin 1000 kere gösterildiniz ve sadece 1 kere tıklandınız bu noktada sadece 1 tıklamanın ücretini ödersiniz. Tıklama başına maliyetlerin belirlenmesinde de rekabet en büyük ölçüttür. Rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerde tek bir tıklama için ödenen ücret 70 TL’leri görebilmekteyken rekabetin olmadığı anahtar kelimelerde tek bir tıklamaya ödediğiniz ücret 1 kuruşa kadar düşebilmektedir. Tabi tıklama başına ödeyeceğiniz ücret belirlenirken sadece rekabet baz alınmaz aynı zamanda kalite puanı dediğimiz reklamınızı belli ölçütlere göre değerlendiren bir metrik bulunmaktadır. Kalite puanı ile detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Google Ads(AdWords) Nasıl Çalışır?

  Google Ads(AdWords) tıklama başına maliyet ve açık arttırma üzerine çalışan bir reklam platformudur. Yani istediğiniz anahtar kelimede istediğiniz pozisyonda yer alabilmek için rakiplerinizle bir açık arttırmaya girersiniz. Bu açık arttırmada en önemli 2 etken olan tıklama başına maliyet ve kalite puanı için gerekli koşulları sağladığınızda reklamınız o aramada yer almaya hak kazanır. 

Leave a reply