Performans Pazarlama Blogu

 • Google Tag Manager(GTM) Nedir? Nasıl Kurulur? [Resimli Anlatım]

  Google Tag Manager sitenize eklemeniz gereken tagleri(Analytics, AdWords, Facebook Pixel, Yandex Metrica vs.) web sitesindeki koda dokunmadan eklemenizi sağlayan bir Google aracıdır. 

  Google Tag Manager ile basit sayfa takip kodlarından buton takibine kadar çok geniş bir yelpazede kod ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise Google Tag Manager kodunu web sitenize entegre etmektir. 

  Google Tag Manager Nasıl Çalışır?

  Google Tag Manager etiket sistemiyle çalışmaktadır. Etiketler de üçüncü taraflara bilgi gönderen Javascript snippetleridir. Yani aslında Analytics kodu da bir etikettir, Facebook pixel kodu da bir etikettir. Google Tag Manager ise bir etiket yönetim sistemidir ve web sitenizin koduna dokunmadan farklı etiketleri web sitenize entegre etmenizi sağlar. 

  Google Tag Manager Nasıl Kurulur?

  https://marketingplatform.google.com/about/tag-manager/ sayfasına girdikten sonra sağ üstteki start for free butonuna tıklayarak kuruluma başlıyoruz. 

  Karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Hesap adı ve bölgesini belirledikten sonra continue butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Dilerseniz 
   Share data anonymously with Google and others seçeneğini işaretleyerek Google’a anonim veri vermeyi kabul edebilirsiniz.

  Daha sonrasında container adı belirlemeniz gerekiyor. Containerları Google Analytics’teki mülkler olarak düşünebilirsiniz. Container adı belirledikten sonra kodu hangi platforma ekleyeceğinizi belirtmeniz gerekiyor. Google Tag Manager belirleyeceğiniz seçeneğe göre size kod satırını verecek.

  Create butonuna tıkladıktan sonra karşınıza şartlar ve koşullar bölümü beliriyor. Buradaki şartlar ve koşulları kabul ettikten sonra yes butonuna tıklayıp Google Tag Manager ana sayfasına ulaşıyoruz.

  Ana sayfada bize siteye eklememiz gereken kodu veriyor. Bu kodu aynı belirttiği gibi üstteki bölümü <head> satırının açılışına ve mümkün olduğunca en üstteki yere. Alttaki kodu da <body> tag açılışının hemen sonrasına eklemeniz gerekiyor. Unutmayın kodu ne kadar açılış taglerine yakın eklerseniz kod o derece sorunsuz çalışacaktır. 

Leave a reply