Performans Pazarlama Blogu

 • Kalite Puanı Nedir?

  Google dünya üzerinde müşteri memnuniyetine en fazla odaklanmış şirketlerden bir tanesi. Tabi burada müşteriler reklam verenler değil, arama yapanlar. Bu noktada SEO için yüzlerce kriter üzerinden hesaplamalar yapılarak kullanıcının karşısına en kaliteli sayfanın çıkarılması amaçlanıyor. Google Ads(AdWords)’de de benzer bir senaryo söz konusu. AdWords her ne kadar para odaklı olsa da Google burada da kullanıcının memnuniyetini ön planda tutuyor ve kullanıcıları memnun eden reklam verenleri de ödüllendiriyor. Nasıl mı? Gelin anlatayım…

  Google’da reklam verirken sadece verdiğiniz tıklama başına ücrete göre reklamlarınız yayınlanmaz. Öyle olsa AdWords parası çok olanın cirit attığı ve parası az olanı ezdiği bir platforma dönüşürdü ancak öyle değil. Bunun yanında kalite puanı diye bir metrik oluşturmuş durumda. Kalite puanı 1-10 arasında skalalandırılan ve reklamın kullanıcıya ne kadar faydalı olduğunu ölçen bir metriktir.  Kalite puanı kendi içerisinde açılış sayfası deneyimi, reklam alaka düzeyi, beklenen tıklama oranı olarak 3 bileşene ayrılmaktadır. Kalite puanınız ne kadar yüksekse maliyetleriniz o oranda düşer ve daha yüksek konumlar elde edersiniz. Kalite puanının verdiğimiz tıklama başına ücrete etkisini aşağıdaki görselde daha net gösterebileceğimi düşünüyorum.

  Wordstream’in yaptığı bir araştırmaya göre düşük kalite puanlı anahtar kelime size %400 daha fazla ücret ödetirken yüksek kalite puanına sahip bir anahtar kelime size %50 daha az ücret ödetir. Bu nedenle düşük kalite puanlarını yükseltmek önemlidir.

  Peki her şey çok güzel ama kalite puanını nasıl yükselticez diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Kalite puanını yükseltebilmek için öncelikle bileşenlerini çok iyi anlamak gerekmektedir. Çünkü siz bileşenlerin kalitesini yükselttikçe kalite puanınız da yükselir. Bu nedenle bileşenler üzerinden ilerleyeceğiz. Bileşenlerimiz Google AdWords’de ortalamanın üstünde, ortalama ve ortalamanın altında şeklinde puanlanmaktadır. Bileşenlerimiz;

  • Beklenen tıklama oranı
  • Reklam alaka düzeyi
  • Açılış sayfası deneyimi

  olarak 3 gruba ayrılmaktadır.

  Beklenen Tıklama Oranı

  Reklamın konumundan bağımsız olarak ilgili anahtar kelime için gösterildiğinde tıklanma olasılığını ölçen bir metriktir. Google bu olasılığı ölçerken benzer sektördeki rakiplerinizden ve geçmiş verilerinizden yararlanır. 

  Reklam Alaka Düzeyi

  Anahtar kelimenin reklam ile ne kadar alakalı olduğunu ölçümleyen bir metriktir. Buradaki temel ölçüm kullanıcı bir arama yaptığında ve reklamı gördüğünde reklam bu kullanıcının araması ile ne kadar alakalı ne kadar alakasız bunu ölçümlemektedir.

  Açılış Sayfası Deneyimi

  Kullanıcı aramasını yaptı ve bir reklama tıkladı. Kullanıcı reklama tıkladıktan sonra açılan sayfada aradığını bulabilmesi Google için inanılmaz önemlidir. Çünkü yazının başında da bahsettiğim gibi Google müşteri memnuniyetine en fazla önem veren firmalardan birisidir ve burada müşteriler aramayı yapan kullanıcılar. Dolayısıyla kullanıcıya kaliteli bir içerik sunan, kullanıcının ihtiyacını giderebilen reklam verenlere de Google kıyak olarak açılış sayfası deneyimi puanını yüksek tutar ve bu noktada kalite puanınız da yükselir. 

   

  Kalite puanı arama motoru reklamcılığında çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bu konuyu iyice anlayıp, mevcut anahtar kelimelerin kalite puanlarını yükseltmelisiniz. Örneğin açılış sayfası deneyiminiz yeterli değilse kullanıcı olarak sayfayı test etmeli ve kullanımda size zorluk çıkartan yerleri değiştirmelisiniz. Veya reklam alaka düzeyiniz ortalamanın altında bir skora sahipse yeni reklam metinlerini deneyerek ortalamanın üzerine çıkarmalısınız. 

Leave a reply