Performans Pazarlama Blogu

 • Mobil Uygulama Reklamları – Nerelerde Gösterilir?, Nasıl Ücretlendirilir?

  Binbir zahmet ile bir mobil uygulama yazdınız veya yazdırdınız. Ortaya çıkan her ürün gibi mobil uygulamanızın da pazarlanmaya ihtiyacı var. Şanslısınız ki Google bu konuda makine öğrenme teknolojisinin getirdiği avantajlar ile birlikte inanılmaz işler çıkartıyor.  

  Mobil uygulama reklamları sadece Google ile sınırlı kalmıyor tabi. Facebook ve 3. parti programlar da mobil uygulama reklamlarında üstün performanslar sergiliyor. Ancak ben bu yazımda Google üzerinden devam edeceğim. Başka bir yazıda Facebook ve 3. parti programlara değineceğim.

  Mobil Uygulama Tanıtımı

  Mobil uygulama tanıtımı Google Ads paneli üzerinden gerçekleşiyor. Evrensel uygulama kampanyası olarak karşımıza çıkan bu ürün hem Android hem de IOS uygulamalar için reklam hizmeti sunuyor. 

  Mobil Uygulama Reklamları Nerelerde Gösterilir?

  Mobil uygulama reklamları makine öğreniminin getirdiği yeniliklerle birlikte klasik kampanyalarımız gibi alan alan değil tek bir kampanya şeklinde açılır. Yani açtığınız tek bir kampanya mevcut tüm alanlarda gösterilir. Her bir kampanya türü(görüntülü, arama ağı vs) için ayrı kampanya açmanız gerekmemektedir. 

  Mobil uygulama reklamları Android için Google aramalarında, görüntülü reklam ağında, Youtube’da ve Android uygulamaların yüklendiği Google Play Store içerisinde gösterilir. IOS tarafında ise Google aramalarında, görüntülü reklam ağında ve Youtube’da gösterilir. IOS’un Play Store’unda Google reklamları gösterilmez. 

  Mobil Uygulama Reklamları Nasıl Ücretlendirilir?

  Mobil uygulama reklamlarında ücretlendirme indirme başına veya uygulamayı açma başına ödenmektedir. Burada teklif stratejisi sadece Hedef EBM(Edinme Başına Maliyet) olarak yansımaktadır. 

  Mobil Uygulama Reklam Optimizasyonu

  Mobil uygulamalarda Google tarafında optimizasyon adına yapılabilecek çok fazla optimizasyon hamlesi bulunmamaktadır. Google evrensel uygulama reklamları tarafında makine öğrenmesi teknolojisi ile birlikte reklamları kendisi optimize etmektedir. Bu noktada yapılabilecek en iyi hamleler; reklam öğelerini optimum seviyede eklemek, kampanya içi değişiklikleri iyi okuyabilmek ve işi algoritmaya bırakmak olacaktır. 

  Mobil Uygulama Reklam Öğeleri

  Yazı içerisinde bahsettiğim gibi mobil uygulama reklamlarında tek bir kompakt kampanya bulunmakta ve bu kampanya tüm reklam biçimlerini içerisinde barındırmaktadır. Bu noktada Google’ı beslediğimiz kadar beslenebileceğimizi unutmamak gerekir. Bu beslemeyi de Google’ın reklamlarda en fazla sevdiği özellik olan varyasyonları ekleyerek ve öğeleri optimum seviyede tutarak yapabiliriz. Bu sayede Google varyasyonlar arasından en optimum olanını bularak bizlere maksimum dönüşümü getirecektir. Peki mobil uygulama yani evrensel uygulama reklamlarında Google bizden hangi öğeleri istiyor? 

  Reklam metni: 4 tane 25’er karakterlik reklam metni. Reklam metinleri farklı sıralarda ve birden fazla şekilde kullanılabileceği için bu şekilde istenmektedir. 

  Video: İsteğe bağlı olarak eklenebilecek olan videolarda 20 videoya kadar sınır bulunmaktadır. Video alanını boş bıraktığınız taktirde Google Ads uygulama içerisindeki görsellerden video oluşturacaktır. 

  Resim: Görüntülü reklam ağının olmazsa olmazları görseller. Görsel konusunda farklı temalarda ve farklı boyutlarda görseller seçebilirsiniz. Videoda olduğu gibi en fazla 20 adet görsele izin verilmektedir. Aşağıda Google’ın istediği tüm görsel boyutlarını görebilirsiniz. 

  Google Görüntülü Reklam Ağı Görsel Boyutları

  HTML5 Öğe: Daha etkileşimli reklamlar oluşturmak adına 20 adete kadar da html5 reklamlar oluşturulup reklamlara entegre edilebilmektedir. 

  Mobil uygulama reklamlarında bu kadar çok öğe istenmesinin sebebi makine öğrenme teknolojisini maksimum seviyede besleyerek en fazla dönüşümü elde eden varyasyonu bulmaktır. 

Leave a reply