Performans Pazarlama Blogu

 • Mutlaka Bilmeniz Gereken Google Ads(AdWords) Terimleri

  Google AdWords yeni adıyla Google Ads özellikle yeni başlayanlar için karmaşık gelebilir. Bunun önüne geçmek adına Google AdWords hesabınızda karşılaşacağınız terimleri ve bu terimlerin ne anlama geldiğini derledim. Umarım sizler için yararlı bir yazı olur.

  1- Kampanya: Sunduğumuz ürün ve hizmetleri kategorileştirmemize yarayan reklam grubu kümeleridir. Kampanya bazında bütçe, başlangıç ve bitiş tarihi gibi opsiyonları belirleyebiliriz. Google AdWords(Ads) hesabı kampanyalardan oluşmaktadır.

  2- Reklam Grubu: Reklam grubu benzer anahtar kelimelerin bir arada bulunduğu anahtar kelime kümeleridir. Benzer anahtar kelimeleri aynı reklam grubu içerisinde toplamamızın sebebi ise hesabın daha kolay yönetilmesini sağlamak ve birazdan bahsedeceğim kalite puanıdır.

  3- Anahtar Kelime: Anahtar kelime en basit anlamıyla sitemize trafik çekmek istediğimiz kelime veya kelime öbekleridir. Örnek üzerinden ilerleyecek olursak bu blogun anahtar kelimesi Google AdWords Uzmanı dolayısıyla ben bu anahtar kelimeyi eklediğimde ve bu kelimeye reklam çıktığımda ilgili kitleyi siteme çekmiş oluyorum.

  4- Kalite Puanı: Kalite puanı reklamımızın Google gözünde kullanıcıya ne kadar fayda sağlayabilecek ve ne kadar kaliteli olduğunu ölçen bir skordur. Kalite puanı; açılış sayfası deneyimi, reklam alaka düzeyi ve beklenen tıklama oranı gibi metriklerin ortalaması alınarak ölçülür. Kalite puanı maksimum 10 minimum 1 olabilir. Kalite puanı ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

  5- Gösterim: Gösterim reklamlarımızın kullanıcıya kaç kere gösterildiğini ifade eder. Örneğin gösterim bölümünde 1000 gösterim görüyorsanız bu reklamınızın 1000 kere kullanıcılara gösterildiğini belirtir. Buradaki rakam tekil kullanıcıyı ifade etmemektedir.

  6- Tıklama Sayısı: Kullanıcıların reklama kaç kere tıkladığını ifade etmektedir.

  7- Tıklama Oranı: Gösterim/ Tıklama Sayısı olarak hesaplanmaktadır. Reklamımızın kaç kere gösterilip kaç kere tıklandığını ifade eder.

  8- Ortalama Konum: Ortalama konum reklamımızın her bir gösterimde hangi konumda olduğunu belirten metriktir. Google arama sonuçlarını ilk sayfasında 4’ü en üst bölümde 2 tanesi de sayfanın alt bölümünde olmak üzere maksimum 6 reklam gösterilmektedir. Reklamlarımızın ortalama konumu 2.2 olarak düşünelim. Bu demek değildir ki reklamımız 4. konumda hiç gözükmemiş veya 1. konumda hiç gözükmemiş. Bu konumlarda da gözükmüştür ancak toplam gösterimin ağırlıklı ortalaması alındığında en fazla gösterimi 2. ve 3. konum arasında almıştır şeklinde yorumlayabiliriz.

  9- Dönüşüm: Dönüşüm web sitemizde kullanıcıların yapmasını istediğimiz her bir aksiyona verilen isimdir. Örneğin bir e-ticaret sitemiz var ve kullanıcıların ürünlerimizi satın almasını istiyoruz. Bu noktada bizim dönüşümümüz alışverişi tamamlama olarak belirlenmeli ve ölçümlemeler bunun üzerinden yapılmalıdır. Google AdWords(Ads) dönüşümler doğru kurulduğu taktirde her bir kampanyadan ne kadar dönüşüm elde ettiğinizi ölçebilmektedir. Form doldurma, alışveriş gerçekleştirme, telefon numarasına tıklama, katalog indirme veya buton tıklama gibi site üzerinde alınabilen tüm aksiyonlar dönüşüm olarak tanımlanabilmektedir.  Dönüşümlerin doğru olarak tanımlanması hesap optimizasyonu için hayati önem taşımaktadır. Bu noktada profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa burayı tıklayarak bana ulaşabilirsiniz.

  10- Negatif Anahtar Kelime: Negatif anahtar kelimelere değinmeden önce anahtar kelime eşleme türlerini iyi anlamak gerekmektedir. Bu nedenle anahtar kelime eşleme türleri yazımı okumanız buradaki tanımı anlamanızda yardımcı olacaktır. Google anahtar kelimeleri belirlerken sadece sizin belirlediğiniz anahtar kelimelerle sınırlı kalmaz bunları alakalı anahtar kelimelerle de eşleştirir ve reklamınızın verimini artırmaya uğraşır ancak Google sizin için her anahtar kelimeyi doğru olarak belirleyemeyebilir. Bu noktada yapmanız gereken ise belli aralıklarla Google’ın hangi anahtar kelimeleri sizler için uygun gördüğünü kontrol ederek size uygun olduğunu düşünmediğiniz anahtar kelimeleri negatif anahtar kelime olarak eklemelisiniz.

  11- Reklam Uzantıları: Reklam uzantıları reklam metninde veremediğimiz mesajları vermemize yarayan bir araçtır. Toplamda 10 adet reklam uzantısı bulunmaktadır. Bunlar; – Site bağlantısı uzantısı – Açıklama metni uzantısı – Ek açıklamalı snippet uzantısı – Telefon uzantısı – Mesaj uzantısı – Satış ortağı yer uzantısı – Fiyat uzantısı – Uygulama uzantısı – Promosyon uzantısı Bu uzantılarının her birisinin ne işe yaradığına dair bilgiye reklam uzantıları yazımda değindim. Oradan detayları öğrenebilirsiniz.

  12- Açılış Sayfası: Reklamlara tıklayan kullanıcıların ulaştıkları sayfaları temsil eder. Google Ads(AdWords) paneli üzerinden sayfa bazlı gösterim, tıklama, dönüşüm gibi verileri de gözlemleyebilirsiniz.

  13- Ödeme Yöntemi: Hesap kurarken belirttiğiniz ödeme yöntemidir. Google AdWords’e bağlı bulunan kredi kartlarınızı temsil eder.

   

   

Leave a reply